För gästande båtar

För den som vill gästa hamnen finns ett litet antal fasta gästplatser vid kajen längst in. Dels på utsidan av Y-bommen närmast mastkranen, dels vid stenkajen vid lyftkranen. Det finns även tillgång till lediga platser när “Grötvikarna” är ute och seglar, se röd/gröna skyltar.

Fasta gästplatser

Hamnens djup är 2 m men på grund av sanddrift kan djupet i hamninloppet variera. Ge akt på utmärkning och var uppmärksam på ev uppgrundning.

Gästplatsavgift:

  • Båt kortare än 12m SEK 140:-
  • Båt 12m och längre SEK 200:-

Hamnvärd tisdag-fredag under säsong 9-13, tel 035-375 16

Hamnen har toalett, dusch och tvättmaskin. I klubbstugan finns tillgång till kök med mikro, TV och dator med internet. Cyklar finns till utlåning/uthyrning genom Sjöräddningens försorg. Busshållplats med avgång varje halvtimma in till Halmstad ca 800 m norr om hamnen. Det går även bussar till handelsområdet Flygstaden. Närmaste mataffär är Ica Supermarket i Söndrum, drygt 3 km åt nordost och en kvarterskrog finns i Bäckagård ca 2 km norrut. Invid hamnen finns promenadstigen Prins Bertils stig som österut leder till Halmstad och västerut till Tylösand.

Vid inloppet till hamnen på styrbords sida finns en badpir med badtrappor. Vill du grilla en härlig sommarkväll finns det alldeles i närheten av hamnen särskilda grillplatser. Gör gärna ett besök!

Trådlöst bredband finns i Grötvik genom Telia Homerun.

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig Obligatoriska fält är markerade med *

*
*

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Öppettider

    Under vinterhalvåret har hamn-kontoret öppet på fredagar kl 9-13. Vinterstängt 15 dec–15 jan.
  • Grötvik just nu

  • Registrera dig eller logga in

  • Logga in med
  • Tylösegling
  • Grötviks webb är gjord av
    Montania